Idzie zima, drogi staną się śliskie, i w związku z zaspami węższe, wydłuży się także droga hamowania, a czasem choćby przez języki lodowe zatrzymanie pojazdu stanie się niemożliwe. W tych warunkach uprzejmość na drodze i wyrozumiałość stanie się wyjątkowo pożądana. Co to w ogóle znaczy, być uprzejmym na drodze?

  • Po pierwsze być kierowcą przewidywalnym, a nie chaotycznym i pełnym emocji.
  • Po drugie przestrzegać przepisów ruchu drogowego.
  • Po trzecie kierować się zasadą współpracy, ostatecznie intencją wszystkich jest bezpieczne dotarcie do celu.
  • Po czwarte, aby chęć pokazania własnej wartości nie łączyło się z niechęcią czy nawet pogardą dla innych użytkowników ruchu drogowego
  • Po piąte musimy pamiętać, że wykazanie się nadmierną uprzejmością w stosunku do innych kierowców nie powinno być ważniejsze niż potrzeba zachowania płynności
    ruchu.

foto: google.pl

Uważam, że te pięć podpowiedzi wpisuje się w coś, co nazywamy wzajemnym szacunkiem. Ani piesi, ani inni kierowcy nie mogą się jedynie domyślać, co zamierzamy zrobić na drodze. Czytelność naszych poczynań jest gwarantem bezpieczeństwa. Nie wolno nam zaskakiwać innych, 50 km/h to przejechane realnie prawie 14 m/s. Wszystko w tym czasie się może zdarzyć. Przepisy precyzyjnie wskazują, że kierunkowskaz powinien używany być zawczasu i wyraźnie, powinniśmy, zatem używać go już na etapie powzięcia zamiaru zmiany kierunku czy pasa ruchu. Przysłowiowego konia z rzędem temu kto znajdzie 20% tak jeżdżących  kierowców. Okazywanie szacunku to także parkowanie w taki sposób, by nie zajmować więcej miejsca, niż tego wymaga konieczność. Niestety na naszych drogach, przy których jest bardzo mało miejsc parkingowych, obserwujemy mnóstwo przypadków, gdzie stoją pojazdy zajmujące dwa miejsca parkingowe. Kolejny problem to zmiana kierunku jazdy. Ustawiajmy nasz pojazd w sposób precyzyjnie określony przepisami, dla przykładu skręcając w lewo z jezdni dwukierunkowej, ustawmy nasz pojazd równolegle do osi jezdni i blisko tej osi, nie skręcajmy w lewo od prawego krawężnika czy ustawiając pojazd w poprzek. Stawiając pojazd prawidłowo, pozwalamy innym użytkownikom przejechać z prawej strony, torując przejazd choćby jednośladom. Przejaw uprzejmości to także zachowanie odpowiedniej odległości od wyprzedzanego jednośladu.

foto: google.pl

Kolejny oznaka szacunku to koncentracja podczas oczekiwania na zmianę świateł. W przypadku zmiany na zielone nie napawajmy się barwą tego światła, a ruszajmy, by niepotrzebnie nie tamować ruchu. Nie oznacza to jednak, że gdy któryś kierowca się zagapi i nie zareaguje odpowiednio szybko, inni powinni domagać się jego reakcji, używając sygnału dźwiękowego. Zwykle to jeszcze bardziej opóźnia ruszenie, bo dezorientuje kierujących, którzy rozglądają się w poszukiwaniu źródła problemu. Z Europejskiego Barometru Zachowań Kierowców wynika, że w Polsce 46 procent przyznaje, że zdarza im się nadmiernie trąbić na innych kierowców, natomiast 1/3 przyznaje, że zdarza im się nawet wyzywać innych kierowców. Ale to nie jedyne grzechy. Wyprzedzanie na skrzyżowaniach, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, parkowanie gdziekolwiek, blokowanie innych pojazdów. Takie zachowania są bardzo niebezpieczne i stwarzają groźne sytuacje. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Kultura, życzliwość i uprzejmość pozwoli uniknąć wielu niemiłych i niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy także, że dobry kierowca to także  cierpliwy kierowca. Wieczny pośpiech, wielogodzinne korki czy przebiegający przez ulicę piesi to tylko niektóre z powodów, dla których coraz trudniej dziś o uprzejmość uczestników ruchu. Tyczy się to nie tylko kierowców samochodów, ale również motocyklistów, rowerzystów i osób, które zaplanowane dystanse przemierzają na własnych nogach. Pamiętajmy jednak, że im więcej osób zadba o koncentrację i kulturę osobistą na drodze, tym przyjemniejsza będzie podróż dla każdego z nas. 

Źródła: