To prawda, że wiele osób szczególnie bardzo młodych mocno się zastanawia, po co jeszcze chodzimy do szkoły albo na uczelnię, kiedy wszystko jest dostępne online i wystarczy kilka kliknięć myszką, by znaleźć odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie. Także ostatnia pandemia udowodniła, że przeniesienie procesu nauczania do Internetu to pomysł, który sprawdził się wyjątkowo dobrze.

To dobrze, że mamy przećwiczone rozwiązanie awaryjne, ale pamiętać musimy, że  szkoła to instytucja, której zadaniem nie jest jedynie nauczanie, ale i kształcenie umiejętności i co bardzo ważne wychowanie. Tak, więc chodząc do szkoły, zdobywamy nie tylko wiedzę, która jest niezbędna do dalszego wykształcenia, ale i nabywamy umiejętność prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu. Szkoła to nie tylko budynek z klasami, biblioteką, salą gimnastyczną i boiskiem, to także ludzie, uczniowie i nauczyciele. To właśnie tutaj zawieramy i weryfikujemy nowe znajomości. Zdobywamy przyjaciół, z którymi spędzamy swój wolny czas, a także powierzamy swoje sekrety.
Powrót do szkoły może być trudny, więc przed pierwszym dzwonkiem dobrze przypomnieć sobie kilka kwestii, które zaważyć mogą na wygodzie i bezpieczeństwie.

 1. Opracuj sobie precyzyjnie drogę do szkoły.
 2. Jeśli idziesz piechotą sprawdź, którędy będzie to najwygodniej oraz ile czasu zajmie ci dotarcie do szkoły,
 3. Jedziesz autobusem, rowerem, a może pociągiem? Upewnij się, że wszystko dobrze zaplanowałeś i jesteś pewien,  że zdążysz do szkoły na czas. Sprawdź, czy masz ze sobą naładowany telefon i inne gadżety elektroniczne. Nie ma nic gorszego niż wyczerpująca się bateria smartfonu w drodze do szkoły czy na uczelni.
 4. Zaczynaj dzień wcześniej, późne wstawanie powoduje wykonywanie poszczególnych czynności na granicy bezpieczeństwa. Dobieganie do szkoły czy autobusu to powód największej ilości wypadków, jakimi ulegają uczniowie.
 5. Przygotuj wszystko, co będzie ci potrzebne jutro już dziś wieczorem, wówczas rankiem nic nie będzie cię wyprowadzać z równowagi.Pamiętajmy także, że zanim dziecko wybierze się na samodzielną wyprawę do szkoły, musi poznać podstawowe zasady ruchu drogowego.

 1. Zachowaj ostrożność przy przejściu dla pieszych, pasy na drodze (zarówno te z sygnalizacją świetlną, jak i bez sygnalizacji) wymagają od dziecka wzmożonej czujności. Uczul dziecko, aby nie przechodziło na czerwonym świetle oraz zaczekało, aż samochody z jednej i drugiej strony zatrzymają się przed przejściem.
 2. Popatrz w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo, zanim przejdziesz przez jezdnię, upewnij się, że na drodze nie ma już żadnego pojazdu.
 3. Poruszaj się po chodniku, dziecko musi wiedzieć, że zawsze powinno trzymać się chodnika (chyba, że akurat przechodzi na drugą stronę jezdni). Powiedz dziecku, że jeśli nie ma chodnika, powinno iść poboczem.
 4. Zachowaj rozsądek w niestandardowych sytuacjach, uświadom maluchowi, że  przechodzenie przez jezdnię wymaga zawsze zachowania szczególnej ostrożności. Uczul także dziecko, aby nie przechodziło przez ulicę zza autobusu stojącego na przystanku.
 5. Zachowaj bezpieczeństwo, jeśli jeździsz do szkoły na rowerze, jeśli dziecko porusza się na rowerze, upewnij się, że doskonale potrafi na nim jeździć. Aby droga do szkoły była bezpieczna, powtórz z dzieckiem zasady ruchu drogowego dotyczące jazdy na rowerze. Wyposaż dziecko w kask, który zabezpieczy go w razie upadku.
 6. Lepszym wyborem będzie dłuższa droga z mniejszym natężeniem ruchu niż krótka, ale wypełniona samochodami. Zasady bezpiecznej drogi do szkoły mówią jasno: postaraj się znaleźć trasę z dużą liczbą przejść dla pieszych. Najlepiej, żeby miały one także sygnalizację świetlną.   


Przypominamy państwu, że powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dawajmy też dzieciom przykład, na co dzień jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi. Warto także o bezpieczeństwie porozmawiać z dziećmi, którym wydaje się, że już są dorosłe i nie chcą przyjmować uwag od rodziców.


Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi!

Źródła:

https://www.ef.pl/blog/language/jak-przetrwac-powrot-do-szkoly/

https://sciaga.pl/tekst/82978-83-dlaczego_warto_chodzic_do_szkoly

https://pkoubezpieczenia.pl/strefa-edukacji/zdrowie/bezpieczna-droga-do-szkoly-5-zasad-ktore-musi-znac-twoje-dziecko

https://policja.pl/pol/aktualnosci/222462,Podsumowanie-wakacji-2022-i-Bezpieczna-Droga-do-Szkoly.html