Do tej pory osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy, musiała czekać na swój wymarzony blankiecik kilka tygodni. W poniedziałek 7 sierpnia 2023 r. rozpoczęła się procedura wdrażania usługi tymczasowego prawa jazdy do aplikacji mObywatel.  Dzięki tej aplikacji osoba, która wychodzi z ośrodka egzaminacyjnego z pozytywnym wynikiem egzaminu na prawo jazdy, może w praktyce sama odjechać samochodem. Aplikacja potwierdzać będzie uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E  lub T.

źródło: google.pl

Nowa funkcja w mObywatelu 2.0 wypełni czas oczekiwania na fizyczny dokument. Dzięki niej zaraz po zdaniu egzaminu uprawni obywateli do prowadzenia pojazdów na terenie Polski nie dłużej jednak niż przez 30 dni, aż do momentu odbioru tradycyjnego, plastikowego, prawa jazdy. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia 2023 roku, dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji od razu, zapowiedział w poniedziałek 7 sierpnia Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński. Elektroniczne Prawo Jazdy to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, kierowcy będą  mogli od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy będą mieli w swoim smartfonie.

Pamiętać jednak muszą o rozwadze, którą zawsze powinni zabierać w drogę, gdyż Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy może zostać unieważnione, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o:

  • zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,
  • zakazie prowadzenia pojazdów,
  • cofnięciu uprawnień,
  • odmowie wydania prawa jazdy,

Źródło:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja-badania-i-projektowanie/tymczasowe-prawo-jazdy--praktyczne-rozwiazanie-dla-kierowcow-w-aplikacji-mobywatel-20

https://www.portalsamorzadowy.pl/smart-city/tymczasowe-prawo-jazdy-juz-dostepne-w-aplikacji-mobywatel,480464.html