Miasteczko Ruchu Drogowego w Korzennej oficjalnie oddano dzisiaj do użytku. Kosztem ponad 390 tys. zł wybudowano obiekt, który określany jest już mianem jednego z najładniejszych w Małopolsce. – O zapotrzebowaniu na tego typu miasteczko najlepiej świadczy fakt, że już na długo przed oficjalnym otwarciem korzystały z niego liczne grupy dzieci przychodzące tu ze swoimi rodzicami – podkreśla Leszek Skowron, Wójt Gminy Korzenna.
Zaraz po tym jak ks. Sebastian Kolasa poświęcił nowo wybudowane miasteczko, można było zadość uczynić tradycji. Zamiast mocno już zużytego przecinania wstęgi symboliczne otwarcie nastąpiło wraz z zerwaniem wstęgi rozwieszonej między znakami przez trójkę młodych rowerzystów wyposażonych w kamizelki odblaskowe i kaski ochronne, czyli rynsztunek obowiązkowy odpowiedzialnego użytkownika drogi, poruszającego się rowerem. Za przedstawicielami najmłodszego pokolenia ruszyli urzędnicy, samorządowcy i parlamentarzyści, a także przedstawiciele policji, którzy skorzystali z zaproszenia organizatorów, w praktyce przekonując się, że pochwały dla inwestycji wykonanej przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Korzenna” nie są bezpodstawne. – To jedno z najwygodniejszych i największych miasteczek, jakie zrealizowano w ramach programu województwa małopolskiego. Sam je sprawdziłem i mogę powiedzieć, że jazda po nim jest bardzo przyjemna – komentował Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, które w połowie sfinansowało budowę obiektu. Ideę budowy obiektu doceniali wszyscy. - Ona znakomicie wpisuje się w politykę zapewniania mieszkańcom bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwa drogowego – podkreślał poseł Wiesław Janczyk. A posłanka Barbara Bartuś wskazywała na zasadniczą rolę samorządowych władz. – Nie byłoby nic z rozmaitych programów, gdyby nie tacy ludzie jak wójt Leszek Skowron i jego współpracownicy, którzy potrafią z tych programów korzystać – mówiła.
Gospodarz gminy Leszek Skowron długo wymieniał osoby, których pomoc i zaangażowanie pozwoliły przedsięwzięcie doprowadzić do końca. Pozyskane jeszcze w ubiegłym roku pieniądze spowodowały, że już jesienią ub.r. rozpoczęto prace budowlane. Jak zaznaczył Stanisław Przychocki, prezes PUK, bodaj najtrudniejszą ich częścią było przygotowania samego terenu, które wymagało nawiezienia ogromnych ilości ziemi. Potem prace postępowały już szybko i w efekcie dzieci z całej gminy mają już do dyspozycji starannie zaprojektowany obiekt treningowo-edukacyjny, na którym można ćwiczyć manewry niezbędne w jeździe na rowerze, jak i przyswajać sobie zasady poruszania się po drogach.
Miasteczko dysponuje jezdniami jedno i dwukierunkowymi, chodnikami, przy których są ławki i kosze. Łączna długość jezdni to około 220 metrów, a w całym układzie komunikacyjnym jest 11 skrzyżowań, wśród których są ronda, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, skrzyżowania równorzędne, drogi z pierwszeństwem przejazdu. Miasteczko wyposażone jest w oznakowanie pionowe i poziome. Zaznaczono także dwa przejazdy kolejowe. Ustawiono dużą liczbę znaków tak, że utrwalenie sobie ich znajomości nie powinno sprawiać większych kłopotów. Cały teren został ogrodzony i oświetlony za pomocą kilku lamp hybrydowych tj,. zasilanych z tradycyjnych źródeł prądu oraz z paneli słonecznych. Ziemię między alejkami obsianą trawą.
Komfort korzystania z obiektu przetestowali od razu uczniowie szkół z terenu naszej gminy, którzy wzięli udział w okolicznościowych zawodach, sprawdzających zarówno umiejętności jazdy na rowerze, jak i znajomość zasad ruchu drogowego. – Jest naprawdę fajne. Na pewno będę tutaj wracał – deklarowali zawodnicy.
Źródło: www.korzenna.pl