Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Sądecczyzny, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny swoje drzwi dla wszystkich chętnych otworzył Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Pierwsza grupa uczestników została przywitana przez gospodarzy Ośrodka – Pana Marka Pławiaka – Dyrektora Ośrodka i Pana Artura Czerneckiego – Zastępcę Dyrektora. Liczne grupy dzieci i młodzieży z nowosądeckich szkół, a także mieszkańcy Nowego Sącza, którzy odwiedzili nas tego dnia mieli okazję do wyrażenia swoich opinii na temat funkcjonowania naszego Ośrodka. Wszystkie uwagi i sugestie, jakie zostały do nas skierowane będą uważnie analizowane i zostaną skonsultowane z Panem Łukaszem Smółką - Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego, który pełni bezpośredni nadzór nad ośrodkami ruchu drogowego w Małopolsce.

 


Każda grupa odwiedzających swoją wizytę w Ośrodku rozpoczynała od materiału filmowego poświęconego bezpieczeństwu na drodze, dla dzieci dodatkowo przypomniano podstawowe informacje ważne dla każdego rowerzysty, w związku ze zbliżającym się sezonem rowerowym. Przy użyciu alkogogli mogli poczuć namiastkę tego, jaki wpływ na kierowcę ma spożyty alkohol. Założone na oczy tzw. „pijane gogle” powodują podwójne widzenie, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, a co za tym idzie spowolnienie czasu reakcji, co na drodze może powodować nieodwracalne konsekwencje.


Uczestnicy mogli zobaczyć urządzenia znajdujące się na wyposażeniu Pracowni Psychologicznej, a służące do badań przyszłych kierowców. Na parkingu przed budynkiem MORD można było się zapoznać z pojazdami egzaminacyjnymi znajdującymi się na wyposażeniu Ośrodka, a także skorzystać z symulatora zderzeń pokazującego dlaczego dobrze jest zapinać pasy bezpieczeństwa. Dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiej Policji w Nowym Sączu, sierżant Artur Goliński prezentował podstawowe zasady bezpieczeństwa jakimi powinni kierować się wszyscy uczestnicy dróg. Najmłodsi uczestnicy mieli możliwość obejrzenia motocykla i radiowozu policyjnego. Załoga Ochotniczej Straży Pożarnej w Biegonicach udostępniła wóz bojowy, a jeden z druhów – Konrad Wolak przybliżył dzieciakom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jakiej podczas zdarzeń drogowych najczęściej udzielają strażacy.


Osobom, które indywidualnie chciały zobaczyć jak wygląda zdawanie egzaminu, pomocą służył Egzaminator Nadzorujący – Tadeusz Kunka, który omówił i przybliżył szczegóły związane z przebiegiem egzaminu teoretycznego na sali egzaminacyjnej, a także zademonstrował przykładowe zadania jakie realizowane są w trakcie zdawania egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B – na placu manewrowym Ośrodka. Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani elementami odblaskowymi i słodyczami. Jesteśmy przekonani, że taka forma wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Sądecczyzny i wszystkich uczestników ruchu drogowego, już wkrótce zaowocuje kolejnym spotkaniem, a dni otwarte w naszym Ośrodku na stałe wpiszą się w kalendarz ważnych i lubianych wydarzeń. Do zobaczenia wkrótce!