Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodami osobowymi, owszem jak najbardziej! Jednak to nie wszystko! Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, do czego jeszcze uprawnia kategoria B i jak wielkie daje możliwości! Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej uprawnieniom, jakie daje kat. B.
Obecnie posiadacz kategorii „B” może kierować :
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla i autobusu);
- pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750 kg DMC);
- pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg, a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym
z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc), (tylko na terytorium RP); - pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM:
- Motorowerem, rozumianym jako pojazd dwu, lub trójkołowy zaopatrzony silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
- Czterokołowcem lekkim, rozumianym jako czterokołowiec, którego masa młasna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
- motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba ma prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, (tylko na terytorium RP).
Ministerstwo Infrastruktury chce zaproponować zmianę w Ustawie o Transporcie Drogowym, która rozszerzy prawa posiadaczy kategorii B. Chodzi o zapis, który mówi, jakie pojazdy będzie można prowadzić. Otóż posiadacz kategorii „B” będzie mógł prowadzić pojazd samochodowy zasilany paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, ale nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5, Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym, a informacja o tym będzie odnotowana w dowodzie rejestracyjnym. Nowe prawo przysługiwałoby zatem kierowcom posiadającym prawo jazdy od co najmniej dwóch lat. Wymagane jest także, aby pojazd był zasilany paliwami alternatywnymi. Mowa więc m.in. o energii elektrycznej, wodorze czy gazie ziemnym.
Szerokiej drogi W.K.
Źródło:
Anna Rychlewicz – „Czym można jeździć z kategorią „B”.
Mariusz Michalak – Nowe uprawienia dla posiadaczy kategorii „B”.
Moto.pl Wiadomości motoryzacyjne – Prawo jazdy kat. „B” będą nowe uprawnienia.
Add Comment