Aż 390 posłów zagłosowało za wprowadzeniem nowego, znacznie ostrzejszego taryfikatora mandatów. Rewolucja dla kierowców ma nastąpić już 1 stycznia 2022 r. Zmieni się nie tylko stawka mandatów, ale też liczba punktów karnych za przewinienie. Łatwej, więc będzie można stracić prawo jazdy.

W nowym taryfikatorze pojawiło się 12 nowych wykroczeń. Nowe przepisy wprowadzają także wyższe mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę. Dodatkową karą dla kierowców popełniających wykroczenia będzie również uzależnienie stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC od posiadanej liczby punktów karnych. To prawda, że poprzednia zmiana dokonana była 26 lat temu, ale i tak wysokość kar może być sporym i dość nieprzyjemnym zaskoczeniem dla kierujących.

Nowy taryfikator:

Nowelizacja pozwoli także na ukaranie kierowcy 5 tysiącami złotych mandatu i 15 punktami karnymi, dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć na kierowcę 30 tysięcy złotych grzywny. Maksymalna stawka 15 punktów karnych będzie obowiązywała w przypadku dwunastu wykroczeń – m.in. wyprzedzania na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed nimi, omijania auta, które zatrzymało się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h oraz kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.Trochę mniejszy wymiar, 13 punktów karnych, otrzymamy z kolei, jeśli przekroczymy dopuszczalną prędkość o więcej niż 40 a mniej niż 50 km/h. Z kolei dotychczasowy maksymalny pułap (10 pkt) będzie obowiązywał w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h, zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, lub wjazdu na przejazd kolejowy bez możliwości opuszczenia go. Jeszcze wyraźniej od punktów karnych wzrośnie wysokość mandatów przyznawanych za poszczególne wykroczenia. I tak wyprzedzanie na przejściach dla pieszych będzie groziło mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, a w warunkach recydywy nawet 3 tys. zł. Z kolei za jazdę po spożyciu alkoholu zapłacimy 2,5 tys. zł. Za jazdę po alkoholu zapłacą także użytkownicy hulajnóg. W ich przypadku kara wyniesie 1 tys. zł, podobnie zresztą jak w przypadku rowerzystów. Od przyszłego roku właściciele aut osobowych za brak ważnej polisy OC dłuższy niż 14 dni zapłacą dwukrotność pensji minimalnej, czyli 6020 zł – o 440 zł więcej niż, w 2021 r. Jeśli przerwa w ważności polisy OC będzie wynosiła od 4 do 14 dni, opłata wyniesie 3010 zł, a za maksymalnie 3 dni przerwy w ważności polisy trzeba będzie zapłacić 1204 zł.


Warto, zatem dokładnie przeanalizować zmiany, jakie czekają nas od 01 stycznia i bardziej delikatnie operować dźwignią gazu.

Źródło: