Limanowa, Wieliczka, Korzenna, Jabłonka, Chełmiec i Nowy Wiśnicz – to miasta, w których ku radości najmłodszych miłośników dwóch kółek funkcjonują nowoczesne miasteczka ruchu drogowego. To właśnie tu dzieciaki poznają znaki drogowe, zgłębiają tajniki jazdy, a co najważniejsze, podczas praktycznych zajęć, nabierają doświadczenia i dowiadują się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Do 26 września br. kolejne małopolskie gminy mogą starać się o dofinansowanie na budowę tego typu miasteczek na swoim terenie.

Konkurs, w ramach którego można otrzymać dotacje, organizowany jest już po raz czwarty przez Województwo Małopolskie wspólnie z Małopolskimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu (MORD). Na ten cel w tym roku przeznaczono 800 tys. zł ze środków MORD.

Małopolanie kochają jazdę na dwóch kółkach, widać to doskonale na ulicach naszych miast czy na rowerowych ścieżkach, które powstają w całym regionie. By na drogach i rowerowych szlakach było bezpiecznie, należy już od najmłodszych lat edukować i wpajać dzieciom zasady ruchu drogowego. Najważniejsze jednak są umiejętności praktyczne, a te najmłodsi cykliści nabywają podczas zajęć między innymi w miasteczkach ruchu drogowego. Potem pozostaje już tylko wsiąść na rower i przemierzać piękną Małopolskę wzdłuż i wszerz

– mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

W nowych miasteczkach rowerowych dzieci i młodzież nie tylko będą mogły poznać znaki drogowe, sygnały świetlne czy rodzaje skrzyżowań, ale też wziąć udział w zajęciach praktycznych prowadzonych pod okiem profesjonalnych instruktorów, dzięki którym dowiedzą się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Co ważne, swoją wiedzę będą mogli zaprezentować w praktyce podczas egzaminów na kartę rowerową, które będą przeprowadzane właśnie na miasteczkach ruchu drogowego.

Dofinansowanie przyznane gminom w ramach konkursu może wynieść do 200 tys. zł. Ważna uwaga: dotacja nie może jednak przekroczyć połowy kosztu budowy miasteczka rowerowego, pozostałą kwotę pokryją gminy. O środki na budowę miasteczek mogą starać się te gminy, które dysponują terenem pod budowę, a które nie uczestniczyły w poprzednich edycjach konkursu.

Do pobrania:

Regulamin konkursu.

Wniosek